Mor Sözlük

Çalışma Yeri Problemleri

Çalışma Yeri Problemleri Nelerdir?

İş hayatı yoğunluğu ve varlığı itibariyle insan hayatı için önemli bir alanı kapsamaktadır. Bu alanda sorunlar yaşanması çalışma yeri problemleri kavramını doğurmaktadır. Yani çalışma yeri problemleri, iş yerlerinde ortaya çıkan ve çözüme ulaştırılması ya zor ya da mümkün olmayan sorunları geneline verilen bir ifade olarak tanımlanabilmektedir.

Çalışma Yeri Problemleri
Çalışma Yeri Problemleri

Çalışma yeri problemleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak insanı yıpratan bir etkiye sahiptir. Çünkü iş yerlerinde ortaya çıkan problemler, insan vücudunda stresin etkilerini ciddi anlamda yansıtacaktır.

Çalışma Yeri Problemlerinin Nedenleri Nelerdir?

İş hayatında çeşitli sorunlarla karşılaşan kişilerin,  rahatsızlık hissetmelerine neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

 • Rol çatışmaları
 • Kariyer planlaması
 • Alınan ücretin beklentilerini karşılamaması
 • Çevre şartları
 • Zaman yönetimi
 • Ekip arkadaşlarıyla gerekli koordinasyonun sağlanamaması
 • Ast ve üst ilişkisinin gerekli olduğu gibi kurulamaması
 • İşyeri fiziki şartlarının uygun olmaması
 • Çalışma koşullarının kötü olması gibi faktörler iş yeri problemlerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

İş yerlerinde stres önemsiz bir faktör gibi görünse de iş hayatını olumsuz yönde etkileyecek ve insan psikolojisini önemli ölçüde zedeleyecek bir güce sahiptir. Bu açıdan ani öfke patlamaları, karamsarlık gibi olumsuz etkilerin görülmesi kaçınılmazdır. Bu belirtilerden herhangi birinin ortaya çıkması halinde hemen psikoterapi yöntemlerinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Çalışma Yeri Problemleri Nasıl Çözüme Kavuşturulur?

Stres faktörü, depresyon başta olmak üzere birçok psikiyatrik rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bunun için işyerlerinde stres faktörünün görülmeye başlanması hemen destek alınması gereken bir durumu ortaya çıkartmaktadır. Stresin kaynağı ne olursa olsun bireyin, stresin kaynağına gitmesi ve ortadan kaldırması gerekmektedir.

İş Yeri Terapi Teknikleri Nelerdir?

İş yeri kaynaklı psikiyatrik semptomlarda terapi teknikleri olarak aşağıdaki yöntemler kullanılmaktadır:

 1. Şema Terapi
 2. Transaksiyonel Analiz
 3. Grup Çalışmaları
 4. EMDR Terapi
 5. Bilişsel Davranışçı Terapi
 6. Diyalektik Davranışçı Terapi

Yukarıda yer alan iş yeri terapi yöntemlerinden uygun olan teknik söz konusu olan hastaya uygulanarak çatışma ortamından kurtulması hedeflenmektedir.

İş yeri ruh sağlığı hizmetleri adı altında verilen terapi hizmetleri tamamen çalışan kişinin psikososyal risklerinin tespit edilmesi amacıyla verilmekte olup hastanın göstermiş olduğu semptomlara göre şekillenecektir. Bu açıdan iş yeri ruh sağlığı hizmetleri konusunda uzmanlık kazanmış psikologlardan yardım talep etmek en doğrusu olacaktır.

İşyeri Terapisi
İşyeri Terapisi

İş yeri psikolog hizmetlerinin verildiği danışmanlıklar, ilk önce sorunun kaynağını tespit ederek iş ve yaşam arasındaki dengenin sağlanabilmesi için gerekli olanların tespitini yapacaktır. Ayrıca çalışan kişilerde ortaya çıkan; depresyon, kaygı bozuklukları, stres, öfke patlamaları gibi semptomların giderilmesi için de gerekli olan tedavinin ne olacağına karar vereceklerdir. Bu bağlamda iş yeri terapisi, çalışma yeri problemlerinin çözüme kavuşturulması için büyük önem arz etmektedir.

Söz konusu olan çalışma yeri problemleri hakkında detaylı bilgi almak için en yakın danışmanlık hizmetiyle iletişim sağlanarak destek istenilmelidir.

Kaynakça

İşyeri Ruh Sağlığı Hizmetleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu