Mor Sözlük
Trend

Kişilik Bozuklukları Belirtileri, Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kişilik bozukluğu nedir? Kişilik bozuklukları ergenlik ve genç erişkinlik döneminden itibaren başlayan davranış ve uyum bozukluklarıdır. Hastanın hayatını belirgin düzeyde olumsuz yönde etkileyen bu hastalık, pek çok farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır.Kişilik Bozukluğu

Kişilik bozukluğu; insanın sağlıklı bir şekilde düşünmesine engel olan ve davranışlarının anormal değişimine neden olan psikolojik bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Ciddi bir zihinsel bozukluğun yaşandığı bu hastalık, genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıkabileceği gibi ağır depresif durumlarda da ortaya çıkabilmektedir. Kişilerde meydana gelen bozukluklar, genelde ergenlik döneminden itibaren belirginleşmeye başlamaktadır. Bundan dolayı hastalık konusunda bilgi sahibi olmak; hastalığın erken tanısının yapılması için çok önemlidir.

Kişilik bozuklukları olan hastaların, toplum içerisinde uyum sağlamakta zorluk yaşadıkları görülmektedir. Ayrıca iş ve okul hayatlarında düzensizlikler meydana gelmektedir. Bu hastaların, mutlaka psikiyatri polikliniklerine başvurması gerekmektedir. Birbirinden farklı birçok türü olan bir rahatsızlığın, her bir türünün kendi içerisinde septomları ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Burada da kişilik bozukluğu konusunda uzmanlaşmış bir danışmandan yardım almak gerekmektedir.

Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Kişilik bozuklukları birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bu nedenlerden bazılarını sıralayacak olursak: Çocukluk döneminde yaşanan travmalar

 • Genetik yatkınlık
 • Çocuğun büyümüş olduğu çevre
 • Değer verilen birinin ölümü
 • Beyin yapısında meydana gelen farklılaşmalar
 • Ağır ruhsal bunalımlar

Küçük yaşta maruz kalınan cinsel istismar gibi durumlar kişilik bozukluğu nedenleri arasında bulunmaktadır. yukarıda bahsetmiş olduğunuz bu durumlar, kişilerin zihinlerinde derin yaralar açan ciddi travmalardır. Yaşanan bu travmaların, kişinin ruhunun yani karakterinin bölünmesine neden olabilir.

Kişilik bozuklukları her ne kadar çocukluk ve ergenlik döneminde sıklıkla görülse de yetişkin bireylerde de ortaya çıktığı gözlemlenmektedir.

Kişilik Bozukluğunun Türleri Nelerdir?

Kişilik bozukluğu birbirinden farklı çeşitlere sahiptir. Bunlar:

 • Paranoid kişilik bozukluğu
 • Şizoid kişilik bozukluğu
 • Şizotipal kişilik bozukluğu
 • Antisosyal kişilik bozukluğu
 • Sınırda kişilik bozukluğu
 • Histrionik kişilik bozukluğu
 • Narsistik kişilik bozukluğu
 • Çekingen kişilik bozukluğu
 • Bağımlı kişilik bozukluğu
 • Obsesif kompulsif kişilik bozukluğu

Adlandırılamayan kişilik bozukluğu şeklindedir. Tüm bu kişilik bozuklukları kendi içerisinde semptomlar göstermekte ve kendi içerisinde tedavi yöntemleri barındırmaktadır.

Kişilik Bozukluğu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 Kişilik bozukluğu, kişinin davranışlarını, duygularını ve düşüncelerini etkileyen kronik bir durumdur. Kişilik bozukluğu tedavi edilmezse, kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Kişilik bozukluğu tedavisinde, çu zaman bir kombinasyon kullanılır. Bu kombinasyon, psikoterapi, ilaçlar ve sosyal destek içerebilir. Psikoterapi, kişilik bozukluğu tedavisinde en önemli yöntemlerden biridir. Psikoterapi, kişinin duygularını ve düşüncelerini anlamasına yardımcı olur.

Psikoterapi, kişinin kendini ifade etmesine ve başa çıkma becerilerini geliştirmesine yardımcı olur. Psikoterapi, kişisel gelişim ve sağlıklı ilişkiler kurma becerilerini geliştirmek için de kullanılabilir. Kişilik bozukluğu tedavisinde ilaçlar da kullanılabilir. Antidepresanlar, anksiyete ilaçları ve antipsikotikler gibi ilaçlar, kişinin duygularını ve düşüncelerini dengelemek için kullanılabilir. Ancak, bu ilaçlar sadece belirli durumlarda etkili olabilir ve her zaman doktor tarafından reçete edilmelidir. Kişilik bozukluğu tedavisinde sosyal destek de önemlidir. Sosyal destek, kişinin yaşam kalitesini arttırmak için önemli bir rol oynar. Sosyal destek, kişiyi destekleyen arkadaşlar ve aile üyeleri tarafından sağlanabilir. Ayrıca, kişisel gelişim için grup terapisi de kullanılabilir.

Grup terapisi, kişiler arası iletişimi geliştirmek için çok faydalıdır. Kişilik bozukluğu tedavisinde çok sayıda yöntem vardır. Her durum farklı olduğundan, her birey için en uygun tedavi seçeneği doktor tarafından belirlenmelidir. Kişisel terapiler, ilaçlar ve sosyal destek gibi yöntemler birlikte kullanarak kişisel yaşam kalitesini arttırmak mümkündür. Kişisel terapiler sayesinde kişisel gelişim sağlanabilir ve sağlıklı ilişkiler kurulabilir. İlaçlar ise belirli durumlarda etkili olabilmektedir. Sosyal destek ise kişiyi destekleyen arkadaşlar ve aile üyeleri tarafından sağlanmalıdır. Kişilik bozukluğu tedavisinde bu yöntemler birlikte kullanarak en uygun sonuca ulaşmak mümkündür.

Kişilik Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Kişilik bozukluğu olan hastalar, hastalığının farkın olmadıkları için tedavi yolu aramamaktadırlar. Ancak kişilik bozukluğu belirtileri bulunan kişilerin çevresinde ki insanlar durumun farkında oldukları için hastanın bir psikiyatriste gitmesi konusunda yönlendirici olacaktır.

Dolayısıyla tedavi sürecinin başlaması için ancak hastanın ailesi veya dostları tarafından bir psikiyatriye ya da psikoloğa götürülmesi gerekmektedir. Çünkü bazı vakalarda kişilik bozukluklarının tehlike arz ettiği görülmektedir. Daha sonraki süreçte kişilik bozukluğu olan hastanın psikoterapi ve ilaç tedavisine başlanılmaktadır. Ancak vaka şiddetli ise hastanın yatış işlemi gerçekleşebilir.

Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?
Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Kişilik bozuklukları hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu