Mor Sözlük

Histrionik Kişilik Bozukluğu

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Histrionik kişilik bozukluğu, kişilikle alakalı olan bilişsel ve işlevsel bozukluk anlamına gelmektedir. Bir nevi kişilik örüntüsüdür. Yani histrionik olan kişiler, ilgi odağı olmaları gerektiğine dair bir inanışa sahiptirler. Ancak etraflarındaki insanlara karşı davranışları oldukça yüzeyseldir. Ayrıca kimlik duyguları da oldukça zayıftır.

Histrionik Kişilik Bozukluğu
Histrionik Kişilik Bozukluğu

Histrionik kişiler genelde yüksek enerjili kişilerdir. Duygularını aşırı ifade etmekten hoşlanırlar. Ancak coşkuyla paylaştıkları birçok işten çabuk sıkılırlar. Histrionik kişilik bozukluğu diğer kişilik bozuklularına göre oldukça farklıdır. Çünkü burada mükemmeliyetçilik devrededir. Baştan çıkarıcı davranışlar sergileyen histrionik kişiler istediklerini elde etmek için her türlü manipülatif davranışı da sergilemekten çekinmezler.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Olan Bireyler Nasıl Davranır?

 1. İlgi odağı olmadıkları zaman aykırı davranışlar sergileyebilirler.
 2. İlgi çekmek onlar için dış görünüş demektir.
 3. Ani değişen ruh haline sahiptirler.
 4. Herşeyden kolay etkilenirler.

Herkesle yakın olmak zorunda olduklarını düşünürler. Bu yüzden de toplum içerisinde aykırı davranışlar sergileyebilirler.

Histrionik Kişilik Bozukluğunda Düşünce Yapısı

Bu kişilik bozukluğu olan hastaların, sadece duygularıyla hareket ettikleri görülür. Onların hayatlarında gri renge yer yoktur. Ya her şey siyahtır ya da beyazdır. Dolayısıyla histerik kişiler mantıkla hareket etmezler. Onlar için tek korku reddedilmektir. Çünkü her zaman reddedileceklerine dair bir inanışa sahiptirler.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Olanlar Nasıl Davranır?
Histrionik Kişilik Bozukluğu Olanlar Nasıl Davranır?

Histrionik kişilik bozukluğu olan kişilerde birden fazla psikiyatrik semptomun görülmesi olasıdır. Bu semptomların ortaya çıkmasına neden olan hastalıkların bazıları şunlardır:

 • Dissosiyatif bozukluklar
 • Anksiyete
 • Cinsel Problemler
 • Bipolar Bozukluk
 • Borderline Kişilik Bozukluğu gibi.

Histrionik Kişilik Bozukluğu Olan Bireyler Ne Yapmalı?

Histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerin tedavi edilmesi önemlidir. Bu bozukluk, kişinin davranışlarının, duygularının ve ilişkilerinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Histrionik kişilik bozukluğu olan bireyler, çoğu zaman çok dikkat çekici ve dramatik davranışlar sergilerler.

Bu davranışlar, kişinin kendini ifade etme ve ilişkiler kurma yeteneklerini olumsuz yönde etkileyebilir. Tedavi, kişinin duygularının ve davranışlarının kontrolünü sağlamak için önemlidir. Histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerin tedavisinde, psikoterapi ve ilaçlar kullanılabilir.

Psikoterapi, kişinin duygularını ve davranışlarını anlamasına ve kontrol etmesine yardımcı olur. Psikoterapi, kişinin duygularının ve davranışlarının nedenlerini anlamasına ve bunlarla başa çıkmasına yardımcı olur. Psikoterapi, kişinin kendini ifade etme ve ilişkiler kurma yeteneklerini geliştirmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca, ilaçlar da kullanılabilir.

İlaçlar, kişinin duygularını ve davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerin tedavisinde, destekleyici yaklaşımlar da önemlidir. Bu yaklaşımlar, kişinin duygularını ve davranışlarını anlamasına ve kontrol etmesine yardımcı olur.

Ayrıca, kişinin kendini ifade etme ve ilişkiler kurma yeteneklerini geliştirmesine de yardımcı olabilir. Destekleyici yaklaşımlar, kişinin duygularının ve davranışlarının nedenlerini anlamasına ve bunlarla başa çıkmasına yardımcı olur.

Histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerin tedavisinde, önemli olan, kişinin duygularını ve davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olacak destekleyici yaklaşımlar ve ilaçlar kullanmaktır. Psikoterapi, kişinin duygularını ve davranışlarını anlamasına ve kontrol etmesine yardımcı olur. Ayrıca, kişinin kendini ifade etme ve ilişkiler kurma yeteneklerini geliştirmesine de yardımcı olabilir. İlaçlar da, kişinin duygularını ve davranışlarını kontrol etmesine yardımcı olabilir. Bu yaklaşımlar, histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerin tedavisinde önemlidir. 

Histerik Kişilik Bozukluğu Neden Olur?

Histerik kişilik bozukluğu nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Ancak her psikiyatrik rahatsızlıkta olduğu gibi histrionik kişilik bozukluğunda da hem çevresel etkiler hem de genetik faktörler olabilmektedir. Hatta çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalmış kişilerin histerik olması muhtemeldir.

Histerik Olduğunu Nasıl Anlarız?

Histrionik kişilik bozukluğu olan bireylerde genelde şu semptomlar ortaya çıkmaktadır:

 1. Aşırı duygusal tepkiler
 2. Daha evvel tanışıklık olmamasına rağmen insanlarla hemen samimi olma
 3. Sürekli değersizlik duygusunun ortaya çıkması
 4. Sıklıkla flörtiyoz tavırlar sergileme
 5. Gereksiz dramatik davranışlar
 6. Cinsel soğukluk gibi.

Eğer çevrenizde bulunan bir bireyde veya kendinizde yukarıda bahsetmiş olduğumuz semptomlardan herhangi birini görüyorsanız psikiyatrik destek alınması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Histerik Psikoz Nedir?

Histerik psikoz ya da diğer adıyla histrionik psikoz; yalancı psikoz olarak tanımlanmaktadır. Burada hasta bir nevi delilik oynuyor gibidir. Mesela hastanın durduk yere oraya buraya koşturması veya kendini sağa sola çarpması gibi. Tüm bunlar hareket bozuklukları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Histerik Cinsellik Ne Demek?

Histerik cinsellik; aşırı cinsel istekten ziyade kişinin kendini kısıtladığı görülmektedir. Yani histerik cinsellik; cinselliğe düşkün olmamak demektir. Ancak aşırı ilgi ve sevgi gereksinimlerini cinsel beraberlikler üzerinden elde etmeye çalışmaktadırlar. Her ne kadar histerik cinsellikte arzu ve istekler aşırı olmasa da histerik semptomlar nedensiz cinsel ilişkilerin yaşanmasına neden olabilmektedir.

Histerik Kişilik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Histerik kişilik bozukluğu hastalığının tedavisi için ilk önce tanının konulması gerekmektedir. Bunun içinde histrionik kişilik bozukluğu testinin yapılması yeterli olacaktır. Test sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda hastaya kesin tanı konulacaktır. Histerik hastalığının tanısında kullanılan kriterler şunlardır:

 • İlgi odağı olunmadığında rahatsızlık duymaları
 • İnsanlara cinsel açıdan kışkırtıcı yaklaşmaları
 • Hislerinin anlık olarak değişmesi
 • Toplum içerisinde ilişkilerin samimi olması gerektiğine inanmaları

Bu semptomları sergileyen kişilerin histrionik oldukları kanısına varılır. Dolayısıyla da tedavi süreci başlayacaktır. Histerik kişilerde en etkili tedavi yöntemi psikoterapidir. Psikoterapi sürecinde hastaların dürüst olmaları çok önemlidir. Çünkü doktorlar hastaların gerçek düşüncelerini öğrenebilirse yardımcı olabilir.  Bazı vakalarda psikiyatrinin yanında ayrıca ilaç desteği de verilmektedir. Burada hastalıkla beraber bilişsel terapinin de verilmesi söz konusu olabilir. Bu konuda karar ancak danışmanlık alınan uzmana kalmıştır. Histrionik hastaların birbirinden farklı semptomları olabilir. Bu yüzden uzmanın değerlendirmesi çok önemlidir.

Histrionik Nedir? Histrionik kişilik bozukluğu hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Kaynakça

Histrionik Kişilik Bozukluğu Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Histrionik Kişilik Bozukluğu

 

https://www.erdempsikiyatri.com/histrionik-kisilik-bozuklugu-nedir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu