Mor Sözlük

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyon, bireyin yaşamı üzerinde derin bir etkisi olabilecek  ciddi bir zihinsel sağlık durumudur .      Üzüntü,  umutsuzluk ve  değersizlik  duygularına neden olabilir  ve yorgunluk, uykusuzluk ve iştah  değişiklikleri gibi fiziksel  semptomlara yol açabilir.

Depresyondan Nasıl Çıkılır?
Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyon belirtilerini tanımak ve siz veya tanıdığınız    biri  bu durumla mücadele ediyorsa yardım  istemek  önemlidir. İyi  haber şu  ki, depresyondan      kurtulmanın birçok yolu var. Zaman ve çaba gerektirse de hayatınızda depresyonun  üstesinden gelmenize yardımcı  olabilecek   bazı ipuçları bulunmaktadır.

 İşte depresyondan çıkmak için  bazı ipuçları…

1  Yardım  Alın

Ailenizden, arkadaşlarınızdan veya  bir ruh sağlığı uzmanından  yardım istemekten korkmayın.  

2. Düzenli Egzersiz  Yapın

Egzersizin depresyon  için etkili  bir tedavi olduğu gösterilmiştir. Sizi iyi hissettiren  ve  ruh halinizi       iyileştirmeye yardımcı olabilecek hormonlar olan endorfinleri serbest  bırakır.  

Yürüme, koşma, yüzme veya  bisiklet  sürme gibi  günde en az  30 dakikalık egzersiz  yapmayı hedefleyin.

3. Sağlıklı Bir Diyet Yapın

Bol miktarda  meyve, sebze,  kepekli tahıl ve yağsız  protein  içeren dengeli bir  diyet yapmak, ruh halinizi  ve  enerji  seviyenizi  iyileştirmenize  yardımcı olabilir.

 İşlenmiş  gıdalardan  ve  şekerli  atıştırmalıklardan kaçının , çünkü bunlar depresyonu daha da kötüleştirebilir.

4 Yeterince  Uyuyun

Uyku , zihinsel  sağlık  ve  refah  için gereklidir.  Her  gece 7-9 saat uyumayı  hedefleyin  ve her  gün  aynı  saatte yatağa  gidip uyanmaya  çalışın.

5. Gevşeme  Tekniklerini Uygulayın

Derin  nefes alma, yoga veya  meditasyon  gibi gevşeme  teknikleri; depresyon  semptomlarını  kötüleştirebilecek faktörler olan stres ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

Gevşeme  tekniklerini  her  gün en az  10 dakika  uygulamaya çalışın.

6. Başkalarıyla Bağlantı Kurun

İzolasyon; depresyon semptomlarını  daha kötü boyutlara çıkartabilir. Bu nedenle  zor  zamanlarda  destek sağlayabilecek  aile ve arkadaşlarla bağlantıda kalmak önemlidir.    

İnsanlarla  şahsen  konuşurken  kendinizi  rahat  hissetmiyorsanız; çevrimiçi bir  destek  grubuna  katılmayı  veya  görüntülü sohbet  yoluyla  bir terapistle  konuşmayı düşünebilirsiniz.

  7. Olumsuz Düşüncelere Meydan Okuyun

Depresyon genellikle  semptomları  daha da  kötüleştirebilecek ruminasyon  veya  felaket   gibi  olumsuz  düşünme  kalıplarını içerir.        

Bu  düşüncelere  gerçekten  doğru olup   olmadıklarını  veya duruma  bakmanın başka bir  yolu olup olmadığını sorarak meydan okumaya çalışın.

8. Gerçekçi  Hedefler Belirleyin ve Başarıları  Kutlayın.

Ulaşılabilir küçük hedefler belirlemek , motive   olmanıza yardımcı  olabilir   ve  onlara  ulaştığınızda  size    bir başarı hissi  verebilir. Başarılarınızı  ne kadar küçük  olursa  olsun kutlayın!

 9. Kendinize  İyi Bakın

 İyi  beslenerek, düzenli egzersiz yaparak, yeterince  uyuyarak ve   kötüleşebilecek  uyuşturucu  ve  alkolden  kaçınarak    fiziksel  sağlığınıza  dikkat    ettiğinizden emin olun.

 10. Gerekirse  Profesyonel  Yardım Alın

Belirtileriniz  kendi kendine yardım stratejileriyle  iyileşmezse veya daha da  kötüleşirse, aşağıdaki   gibi  bir akıl  sağlığı  sağlayıcısından  profesyonel  yardım  almanın  zamanı gelmiş olabilir . İlaç  tedavisi   veya psikoterapi gibi daha yoğun tedavi seçenekleri sunabilen bir terapist  veya  psikiyatrist.   

Depresyon ciddi  bir durumdur. Bu durumu aileden, arkadaşlardan ve ruh  sağlığı  uzmanlarından  doğru  yardım ve  desteği alarak kurtulmak  mümkündür. İyileşmenin  zaman   aldığını unutmayın !

Bu yüzden  kendinize  karşı sabırlı  olun ve umudunuzu  kaybetmeyin!                               

Kaynakça

“Yaşlılar için Egzersizin  Faydaları.”  Harvard Health Publishing, Harvard Tıp Fakültesi, www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-benefits-of-exercise-for-the-elderly. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu