Mor Sözlük

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel işlev bozuklukları bireylerin cinsel aktivite esnasında birbirini tatmin etmesini engelleyen bozukluklardır. Hem kadın hem erkeklerde cinsel işlev bozukluğu gözlenmiştir. Sık görülen cinsel bozukluk bireylerin en çok konuşmaktan çekindiği bir konudur. Fakat cinsel işlev bozukluğu tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle bireyler bu konuda konuşmaktan çekinmemeli ve uzman desteği alarak tedavi olmalıdır.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Kadınlarda Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel bozukluklar kadınlarda sık görülen bir rahatsızlıktır. Orgazm sorunu veya ağrı görülmesi şeklinde kendini göstermektedir. Cinsel istek ve arzu azalması cinsel işlev bozukluğunun en belirgin özelliğidir. Cinsel tepkiler fizyoloji ile birlikte duygu, inanç, yaşam tarzı gibi faktörlerle etkileşim halindedir. Bu faktörlerden birinin bozulması cinsel işlev bozukluğu oluşumunu sağlamaktadır.

Erkeklerde Cinsel İşlev Bozuklukları

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları her dönemde görülebildiği gibi daha çok ileri yaşta görülmektedir. Boşalma sorunu, erektil disfonksiyon gibi sorunlar cinsel işlev bozuklukları belirtileridir. Bu belirtiler genel olarak başka problemlerden kaynaklanmaktadır. Erkeklerde cinsel işlev bozukluğu tedavisi için ilk olarak altta yatan sorun tedavi edilmektedir.

Cinsel İşlev Bozuklukları Sorunları Nelerdir?

Cinsel problemler çiftlerin doyurucu ve sağlıklı cinsel hayatı sürdürmesini engelleyen tüm sorunları içermektedir. Cinsel işlev bozuklukları sorunları;

 • Korku, kaygı bozukluğu
 • Suçluluk hissi
 • Günahkar olma düşüncesi
 • Utanma
 • Cinsel ilişki sırasına ağrı veya kasılma
 • Erken boşalma
 • Sertleşmeme
 • Kadınlarda orgazm sorunları gibi problemlerden oluşmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Cinsel İşlev Bozuklukları Nedenleri Nelerdir?

Cinsel işlev bozuklukları nedenleri ikiye ayrılmaktadır. Organik nedenler ve psikolojik nedenler.

Organik nedenler; bağımlılık bozuklukları, kronik hastalıklar, hipertansiyon, şeker, düzenli kullanılan ilaçların yan etkileri vb.

Psikolojik nedenler; depresyon, anksiyete bozuklukları, kişilik özellikleri, partnerle yaşanan bireysel sorunlar.

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi için psikoterapi veya ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Cinsel problemlerden kaçınmak sorunun daha çok büyümesine neden olabilmektedir. Bu nedenle cinsel işlev sorunları için ilk olarak partnerle sonrasında uzman psikolog danışmanlarla detaylıca konuşulması önerilmektedir. Cinsel problemler tedavisi mümkün rahatsızlıktır.

Cinsel işlev bozuklukları hem kadınlarda hem erkeklerde travma etkisi yaratabilmektedir. Tedavi edilmeyen cinsel problemler;

 • Kendini değersiz hissetme
 • Yaşamdan zevk almama
 • Mutsuzluk
 • Fiziksel rahatsızlıklar gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Cinsel problemler temel olarak psikolojik rahatsızlıklardan kaynaklı görülebilmektedir. Uzman terapistler yardımı ile cinsel isteksizliğe neden olan temel faktör tespit edilerek tedavi edilir. Davranışçı terapileri, bireysel ve çift terapileri gibi farklı tedavi yöntemleri ile cinsel işlev bozuklukları tedavi edilir.

Cinsel İşlev Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

1. Psikoterapi: Psikoterapi, kişinin cinsel işlev bozukluğuyla başa çıkmasına yardımcı olmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Psikoterapi, kişinin cinsel işlev bozukluğuyla başa çıkmasını sağlamak için kullanılan bir tür psikolojik tedavidir.

2. Cinsel Terapi: Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Cinsel terapistler, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için çeşitli teknikler kullanırlar.

3. Medikal Tedavi: Medikal tedavi, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Medikal tedavi, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için ilaçlar ve diğer tıbbi tedaviler kullanılır.

4. Diyet ve Egzersiz: Diyet ve egzersiz, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Diyet ve egzersiz, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tür fiziksel aktivite olarak kabul edilir.

5. Alternatif Tedavi Yöntemleri: Alternatif tedavi yöntemleri, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Alternatif tedavi yöntemleri, cinsel işlev bozukluğu olan kişilerin cinsel sağlıklarını iyileştirmek için bitkisel ürünler, akupunktur, masaj ve diğer alternatif tedavi yöntemleri kullanılır. 

Cinsel İşlev Bozukluğu İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor görmek önerilir. Bu durumda, cinsel sağlık uzmanı olan bir urolog veya cinsel terapist görülmelidir.

Urolog, cinsel işlev bozukluklarının fiziksel nedenlerini araştırmak ve tedavi etmek için eğitilmiştir.

Cinsel terapist ise, cinsel işlev bozukluklarının psikolojik nedenlerini araştırmak ve tedavi etmek için eğitilmiştir. Cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde, doktorunuzun size önerdiği tedavi planına uymalısınız. Tedavi planı, cinsel sağlık uzmanı veya cinsel terapist tarafından size özel olarak hazırlanmış olabilir. Bu plan, cinsel işlev bozukluğunuzu tedavi etmek için kullanabileceğiniz ilaçlar, egzersizler veya diğer türlerdeki terapileri içerebilir. 

 

 

Kaynaklar

https://www.medicalpark.com.tr/cinsel-islev-bozukluklari-tedavisi/hg-2600#:~:text=Cinsel%20i%C5%9Flev%20bozukluklar%C4%B1%2C%20cinsel%20aktivite,cinsel%20i%C5%9Flev%20bozukluklar%C4%B1na%20yol%20a%C3%A7ar.

https://www.acibadem.com.tr/acibadem-de/cinsel-islev-bozukluklari-tedavisi/#genel-tanitim

https://www.medicana.com.tr/saglik-rehberi-detay/3647/cinsel-islev-bozuklugu

http://www.ozanpazvantoglu.com/ruhsal-bozukluklar/cinsel-islev-bozukluklari

https://jag.journalagent.com/kpd/pdfs/KPD_7_70_3_13.pdf

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu