Mor Sözlük
Trend

Cam Tavan Sendromu

Cam Tavan Sendromu Nedir?

Cam tavan sendromu, özellikle çalışan bayanların iş hayatlarında yaşamış oldukları zorluklar sonucunda ortaya çıkan psikiyatrik rahatsızlıkları ifade etmektedir. Cam tavan sendromu genelde kadınlarda görülmesine rağmen zaman zaman erkek hastalarda da görülebilmektedir.

Adından da anlaşılacağı üzere cam tavan hastalığı, insanların kendisine engel olan bazı durumların olduğunu düşünmelerini ifade etmektedir. Ancak gerçekte böyle bir engel durumun olmadığı görülmektedir. Cam tavan sendromunun özellikle kadınlarda görülmesinin ana sebebi özgüven eksikliğinin kadınlarda daha fazla görülmesidir.

Cam Tavan Sendromu
Cam Tavan Sendromu

Cam Tavan Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Çalışma hayatı bulunan kadınlarda sıkça rastlanan cam tavan sendromu, kadınların üst seviyelerdeki konumlara gelebilmesi için çabalamalarına rağmen asla ilerleyemeyeceklerini düşünmeleridir. Bu hastalığa göre iş hayatına atılan kişilerde sürekli bir engelle karşılaşacağı düşüncesi ortaya çıkmaktadır.
Cam tavan hastalığına sahip olan kişiler, ortada herhangi bir engelin bulunmamasına rağmen hep bir engelin var olduğunu düşünmekte ve bu sebepten psikolojik anlamda sıkıntılar çekmektedir.

Cam Tavan Sendromu Belirtileri
Cam Tavan Sendromu Belirtileri

Cam tavan sendromuna sahip hastalarda görülen bazı belirtiler şunlardır:

▪️Sürekli kendi kendine bahaneler üretmek
▪️Sürekli kendi kendine engeller oluşturmak
▪️Yapılan işlerden sonra başarılarının takdir görmediği düşüncesine kapılmak ve bundan sürekli olarak bahsetmek cam tavan sendromunun en bilindik belirtileri arasında yer almaktadır.

Cam tavan hastalarının, bu belirtilerin yanında kendilerini toplumdan soyutladıkları da görülmektedir. Etrafındaki kişiler her ne kadar yapmış oldukları işleri takdir etse de cam tavan hastaları yine de takdir edilmediklerini düşüneceklerdir.

Cam Tavan Sendromunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her psikiyatrik hastalıkta olduğu gibi cam tavan sendromunun tedavi süreci de birçok ayrıntıyı barındırmaktadır. Özellikle de ilaç tedavisinin yanında psikoterapi seanslarına başlanacak ise bu durum daha da önem arz etmektedir. Cam tavan sendromu tedavi sürecinde, başarısızlık korkusu çeken kadınların özellikle psikoterapi aldığı görülmektedir.

Tedavi süreci oldukça uzun olan cam tavan sendromu, psikologlar ve psikiyatristler tarafından tedavi edilmektedir. İlk başlarda basit bir hastalık olarak görülse de cam tavan sendromu uzun sürede tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Cam tavan sendromu eğer tedavi edilmezse yıkıcı etkileri fazla olan bir süreci beraberinde getirecektir.

Özellikle geciken tedavilerde meydana gelen birikimlerin sonucunda hastalığın farklı boyutlara ulaştığı gözlemlenmiştir. Bu açıdan cam tavan sendromu hastaları mutlaka tedavi edilmelidir. Elbette bu rahatsızlık en çok kadınlarda görülmektedir. Ancak cam tavan hastalığı belirtilene sahip olan erkek hastaların olduğu da bilinmektedir. Burada cinsiyet, yaş, meslek grubu ne olursa olsun hastaların tedavi sürecinde yapılması gerekenler psikologlar ve psikoterapistler tarafından belirlenecektir. Çünkü her hastalığın tedavi sürecinde olduğu gibi cam tavan hastalığının tedavi sürecinde de kişiye özel yöntemler belirlenmektedir.

Cam tavan hastalığında kişi gelebileceğine inandığı en üst konuma ulaşmak için sürekli bir çaba halinde bulunmaktadır. İşte tam da burası kişinin en üst cam tavanını oluşturmaktadır. Kişi başarı duygusuyla yanıp tutuştuğu için ilk başlarda tedavi alma düşüncesine olumsuz yaklaşacaktır. Ancak uzman ellerde alınan tedavi sayesinde hastalar bunun bilincine varacaktır.

Her ne kadar cam tavan sendromu tedavi süreci ile zorlayıcı olsa da uzman ellerde alınan psikoterapi ve ilaç tedavisi sayesinde hastaların birçoğunun iyileşme kaydettiği görülmektedir. Bu da hastanın hastalığının bilincinde olması yeterli olacak ve tedavi sürecini kolaylaştıracaktır.

Kaynakça

Cam Tavan Sendromu

https://www.fanatik.com.tr/cam-tavan-sendromu-nedir-belirtileri-nelerdir-cam-tavan-sendromu-testi-ve-tedavisi-nasil-yapilir-2162221

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu