Mor Sözlük
Trend

Bowen Aile Sistemleri Terapisi

Bowen Aile Sistemleri Terapisi Nedir?

Bowen aile sistemleri terapisi, düşünmeyle duyguyu birbirinden ayırt edebilme yeteneğini geliştirerek; eşlerin aralarındaki sorunları çözmede kullanmayı öğreten bir çeşit tedavi yöntemidir.

Bowen Aile Sistemleri Terapisi
Bowen Aile Sistemleri Terapisi

Bowen teorisine dayanan bu terapi yöntemi, bireysellik ve birliktelik gibi iki zıt kutbun insan ilişkilerini yönettiğini söyler. Burada toplum arasında ego gücü gelişmemiş olan insanların, duygusal tepkileri in çok açık olduğu ifade edilmektedir. Benliği farklılaşmamış olarak da ifade edilen bu insanların ikili ilişkilerinde çoğu kez üçüncü kişilerin etkisinde olduğu görülmektedir.

Özellikle çiftler arasında yaşanan sorunlarda bu duruma sık sık rastlanılmaktadır. Bowen aile sistemleri terapisinde, çiftlerin aralarındaki duygusal bağlantıdan yararlanılarak sorunların çözüme kavuşturulması hedeflenmektedir. En başta da belirttiğimiz gibi özerk benlikleri gelişmemiş olan bireylerin evliliklerinin ve ikili ilişkilerinin sorunlu olması beklenen bir durumdur. Bu gibi ilişkilerde sorunun çözümlenebilmesi için aile sistemleri terapisi alınması tavsiye edilmektedir.

Bowen Modeli Nedir?

Bowen modeli; bireylerin yapmış oldukları evliliklerini ailelerinden almış oldukları kalıplara göre yürüttükleri görülmektedir. Burada bireyler kendi düşüncelerini oluşturmak yerine ailelerinden aktarılan düşünce kalıplarının etkisi altında oldukları görülmektedir. Bowen aile terapisi de tam olarak kalıpların ardında kalınmaması gerektiğini savunmaktadır.

Bowen Aile Terapisinin Ortaya Çıkışı

Bowen aile terapisi modelinde sekiz farklı kavram bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla şunlardır:

  1. Benliğin farklılaşması
  2. Üçgenler
  3. Nükleer Aile Duygu Sistemi
  4. Aile Projeksiyon Süreci
  5. Nesiller Arası Aktarım Süreci
  6. Kardeş Sırası
  7. Duygusal Geri Çekilme
  8. Toplumsal Regresyon

Bu sekiz kavram kendi içerisinde Bowen aile terapisi değerlendirme sürecinin kollarını oluşturmaktadır. Çünkü Bowen’e göre, bireylerin yapacağı evlilik seçimleri ve ailelerden alınan tüm değerler gelecek nesile aktarılmaktadır. Bundan ötürü şimdiki aile problemlerinin etkili bir şekilde çözüme ulaştırılması için eşlerin ailelerinden aktarım olarak almış oldukları kalıplardan kurtulmaları gerekmektedir.

Bowen Aile Sistemleri Terapisi Ne İşe Yarar?

Bowen aile sistemleri terapisi sürecinde çiftlerin, evliliklerinde meydana gelen sorunların da kendi rollerini öğrenmesi sağlanırken; sorunların ana kaynağının ne olduğu konusunda fikir üretmeleri sağlanmaktadır.

Bowen Aile Sistemleri Terapisi
Bowen Aile Sistemleri Terapisi

Aile sistemleri terapisi olarak adlandırılan bu tedavi yönteminde, eşler sorunlarının kaynağının yalnızca karşı taraf olmadığını ve kendilerinin ne gibi problemlere neden olduklarının da farkına varacaklardır. Aile sistemleri terapisi alındığı süre boyunca duyguların aktifleştirilmesi yerine düşünce gücü kullandırılmaya çalışılacaktır. Yani kişiler düşünmeye teşvik edilecektir.

Burada aile terapistine düşen ana görev, terapi süreci boyunca konunun ayrıntılarına değil de etkileşim tarzına dikkat etmesi önemlidir.
Aile sistemi terapisinde ana amaç duygusal tepkileri en aza indirmektir. Çünkü aile terapistine başvuran çiftlerin bir çoğunun duygusal anlamda karmaşıklık yaşadığı görülmektedir. Burada da benlik denetiminin sağlanması gerekmektedir.

Bowen Aile Terapisi Kaç Seans Sürer?

Her ne kadar diğer terapilerden farklı olduğu bilinse de Bowen aile sistemleri terapi seanslarının ortalama 8 ila 10 saat sürmesi gerektiğini söylemek mümkündür. Bazı durumlarda bu koşul 6 ila 1 yıla kadar uzayabilmektedir. Seansların bir yılı aşması durumunda sürecin doğal olduğunu söylemek mümkündür. Burada ikili ilişkilerinde sorun yaşayan çiftlerin, duygusal anlamda yaşadıkları zorluğun şiddetine göre seans sayısının belirlenmesi söz konusudur.

Elbette gerekli olan seans sayısını ne olacağına aile danışmanının karar vermesi en doğrusu olacaktır. En başta da belirttiğimiz gibi ikili ilişkilerinde zorluk yaşayan çiftlerin, aile terapisi almaya karar vermesi noktasında aile danışmanı yönlendirici olacaktır.

Kısaca adıyla aile terapisi olarak bilinen bu modelle iki ilişkiler yaşanan problemlere karşı çeşitli çözümler üretilmektedir. Bu sayede birçok aile, evliliğine devam etme kararı alırken bazıları da medeni bir şekilde ayrılmaya karar vermiştir. Buradan da aile terapisinin ne kadar işe yaradığının sonucunu görebiliriz. Eğer ikili ilişkilerde sorunlar yaşanmaya ve duygusal tepkilerde şiddetlenme başladıysa hemen bir aile danışmanından yardım almak, sürecin atlatılmasında büyük yarar sağlayacaktır.

Bowen Kısmi Denge Modeli Nedir?

Bowen kısmı denge modeli; hem özel mallar açısından hem de kamusal mallar açısındsan optimum üretim ve fiyat düzeyi inceleme konusu ele alınarak inceleme yapılmaktadır. Burada Bowen iktisadi ve gelir dağılımı hakkında bir model geliştirmiştir. Dolayısıyla da Bowen aile sistemleri terapisi ile ilgili bir bağlantı söz konusu değildir. Yani konumuzla bir ilgisi bulunmamaktadır.

Ailede Üçgenleşme Nedir?

Ailede üçgenleşme iki bireyin ayrı görüşler nedeniyle üçüncü bir kişiden destek almak istemelerine denmektedir. Ailede üçgenleşme üçüncü bireyin, iki bireyden birisini desteklemek zorunda olmasını ifade etmektedir. Ne yazık ki günümüzün evlilik problemlerinde ailede üçgenleşme sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Bowen aile terapisinde bu sorunun ortadan kaldırılması için de uğraşılmaktadır. Çünkü ailede üçgenleşmenin meydana gelmesi telafisi yapılamayacak problemlerin ortaya çıkmasına da neden olacaktır. İşte tam da bu noktada Bowen aile terapisinin alınması çok önemlidir.

Bowen aile sistemleri terapisi hakkında detaylı bilgi almak için şimdi Moroda ile iletişime geçebilir ve de Bowen aile terapisi almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Kaynakça

Bowen Aile Sistemleri Terapisi Modelinde Terapi Süreci

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu