Mor Sözlük

Seks Bağımlılığı

Seks bağımlılığı, tek eşliliği sürdürememe problemidir. Bireyin sürekli seks yapma isteği, tek eşe bağlı kalmama, seks yapılan bireyin kim olduğunun önemli olmaması gibi problemler oluşturabilmektedir. Belirsiz ilişkiler yaşayarak gerçek haz değil yalancı haz olması durumu bireyinde farkında olduğu bir durumdur. Ancak buna rağmen seks isteği durdurulamaz ve bağımlılık boyutu tedavi edilmezse artabilir.

Seks Bağımlılığı

Seks Bağımlılığı Yaygınlığı

Seks bağımlılığı kendine hayran veya kendini büyük gören bireylerde daha fazla oranda görülmektedir. Erkek bireylerde kadınlara oranla daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Seks bağımlılığı çoğu bireyler tarafından utanma, kendini yargılama kaygısı ile gizlenmektedir. Bu nedenle seks bağımlılığı oranları kesin olarak bilinmemektedir.

Seks Bağımlılığı Türleri Nelerdir?

Seks bağımlılığının birçok farklı türleri bulunmaktadır. Seks insan hayatında olumlu etki yaratabildiği gibi bağımlılık derecesi hem birey hem de başka bireylerin hayatını olumsuz etkileyebilir. Seks bağımlılığı türleri;

 • Röntgencilik
 • Teşhircilik
 • Pornografi
 • Sanal seks
 • Mastürbasyon
 • Para karşılığı cinsel ilişki
 • Tecavüz, ensest

Seks Bağımlılığı

Seks Bağımlılığı Nedenleri Nelerdir?

Seks bağımlılığı psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bazı psikolojik nedenler direk olarak seks bağımlılığı oluştururken bazı problemler bağımlılığı tetikleyici etki yaratabilmektedir. Seks bağımlılığına yol açan nedenler kadınlarda; çocukluk döneminde tecavüz ya da tacize maruz kalmak. Yetişkinlik döneminden önce olumsuz davranışlara maruz kalan bireyler taciz travması yaşayarak seksten soğuma veya aksini seks bağımlılığı sorunu yaşayabilmektedir. Erkeklerde seks bağımlılığı bayanlarda olduğu gibi çocukluk döneminde yaşanılan taciz travmaları veya farklı psikolojik nedenlerden dolayı kaynaklanabilir.

Seks bağımlılığı tetikleyen unsurlar;

 • Beyinde temporal bölgede gelişen tümör
 • Çevre faktörleri
 • Epilepsi gibi psikiyatrik bozukluklar

Seks Bağımlılığı Rahatsızlığının Zararları

Seks bağımlılığı sorunu yaşayan bireylerde genel olarak depresyon, agresyon fazlalığı görülmektedir. Seks bağımlılığı tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Tedavi edilmeyen seks bağımlılığı bireylerin hayatında olumsuz etkiler oluşturabilir. Bu etkiler;

 • İlişkilerin bozulması
 • Maddi kayıplar
 • İş hayatının bozulması
 • Kişisel itibar ve prestij kaybı

Seks Bağımlılığı Tedavisi

Seks bağımlılığı tedavisi için ilk olarak hedef travma nedenleri belirlenmektedir. Travma çalışmaları ile aşırı cinsellik isteği durumu araştırmaları, gelişi güzel seks yapma isteği, uygun olmayan cinsel deneyimlerin incelenmesi gibi çalışmalar yapılmaktadır. Seks bağımlılığı tedavisinde farklı psikoterapi yöntemleri kullanılmaktadır. EMDR tedavi yöntemi bu konuda etkili yöntemlerden biridir.

Bilişsel tedavi yöntemleri, EMDR davranışçı tedavi teknikleri gibi birçok farklı tedavi yöntemi uygulanarak seks bağımlılığı tedavi edilir. Seks bağımlılığı yaşayan bireyler kendi davranışlarını çoğu zaman kontrol edemez. Sürekli cinsellik isteği akademik ve sosyal hayatı olumsuz etkiler, bireyin hayat kalitesini düşürebilir. Bu nedenle seks bağımlılığı uzman tarafından tedavi edilmelidir.

Kaynaklar

https://www.adnancoban.com.tr/seks-bagimliligi

https://npistanbul.com/amatem/seks-bagimliligi

https://www.evimdeterapi.com/blog/seks-bagimliligi-nedir

https://bahcesehirpsikoloji.com/seks-bagimliligi/

https://eksisozluk.com/seks-bagimliligi–1033645

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu