Fethiye Psikolog

Depresyon Tedavisi | Fethiye Psikolog 2023

Depresyon diğer adıyla majör depresif bozukluk; üzüntü ve ilgi kaybına neden olan ciddi bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Depresyon tanısı konan kişiler bu süreçte tüm düşünce ve davranışlardan olumsuz etkilenmektedir.

Depresyon
Depresyon

Konuyu tıbbi açıdan ele alacak olursak depresyon; beyindeki kimyasal dengenin bozulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Çünkü beyin; duygusal durumdan yargılamaya kadar düşüncelerimizi yönetmektedir. Tabii ki yaşamımız boyunca karşılaştığımız travmatik olaylar beynimizin kimyasal yapısında bozulmalara neden olacaktır. Ayrıca genetik yatkınlıkta beyindeki kimyasalların bozulmasına neden olarak depresyon semptomlarını ortaya çıkartabilir.

Depresyon Belirtileri

Depresyona giren kişilerde belirli semptomlar ortaya çıkmaktadır. Buna göre depresyon belirtileri şu şekildedir:

 • Daha evvel mutlu oldukları şeylerden artık mutlu olamazlar.
 • Önceleri kolayca yaptıkları bir işi dikkat dağınıklığı sebebiyle yapamaz hale gelirler.
 • Sürekli üzgün olma sürekli bir karamsarlık haline bürünürler.
 • Özgüven eksikliği yaşarlar.
 • İleri derece depresyonda olan kişiler kendine zarar vermeyi düşünmektedir.
 • Uyku problemi yaşarlar.
 • Aşırı kilo kaybı ya da aşırı kilo alma olayıyla karşılaşırlar.

Depresyon Tedavisi

Majör depresif bozukluk yaşayan hastalar, mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü hatalığın ilerleyen dönemlerinde depresyon hastaları kendilerine zarar vermek isteyebilirler. Bu açıdan da depresyon tedavisi almak zorunluluğu ortaya çıkabilir. Söz konusu olan bu zorunluluğun ortaya çıkmasından önce depresyon tedavisine başlanılması en doğrusu olacaktır.

Depresyon
Depresyon

Depresyon tedavi yöntemleri arasında bilişsel davranışçı terapi dikkat çekmektedir. Bu tedavi yönteminde ana amaç; terapist tarafından depresyona neden olan faktörlerin tespitinin yapılmasıdır. Böylece terapist bu faktörleri tek tek inceleyerek danışanının hislerine odaklanacaktır. Fethiye psikolog hizmetleri olarak da tam anlamıyla yaptığımız depresyon tedavisi bu şekildedir. Önceliğimiz danışanlarımızın hislerini anlamak ve depresyona girmelerine neden olan faktörlerin ortadan kalkmasını sağlamaktır.

Bilişsel davranışçı terapinin yanından ayrıca EMDR dediğimiz bir depresyon tedavisi de bulunmaktadır.

EMDR tekniğinde danışanın geçmişinde deneyimlemiş olduğu anıları arasında yer alan olumsuzlukların üzerine gidilmektedir. Bu sayede danışanların yaşamış oldukları travmalarının üzerine gidilerek çözüm üretilecektir.

Bazı depresyon vakalarında ise terapiler haricinde ilaç tedavisine başlanılmaktadır. Elbette burada Fethiye psikolog olarak depresyon tedavisinde ön plana çıkan isimlerden biri olduğumuzu söylememizde yarar var.

Depresyon Hakkında Merak Edilenler

Depresyon
Depresyon

Depresyon Belirtileri Nedir?

Depresyon belirtileri şunlardır:

 1. Aşırı üzüntü
 2. Sebepsiz ağlama
 3. Boşlukta hissi
 4. Düşünme ve konuşmada yavaşlama
 5. Hareket etmede yavaşlama
 6. Değersizlik hissi
 7. Konsantre olamama
 8. Sürekli kendi suçlama

Depresyonda Olan Biri Nasıl Davranır?

Depresyon olan biri kesinlikle karamsarlığıyla ve düşük enerjileriyle dikkat çekerler. Çevresinde bulunan insanlara karşı ilgisiz davranan depresyon hastaları hemen farkedilmektedirler.

Depresyon Nasıl Başlar?

Her psikiyatrik rahatsızlıkta olduğu gibi depresyon hastalığı da çeşitli travmatik olaylar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ayrıca depresyon hastalığında da genetik aktarımlar söz konusu olabilir ki depresyon beyin kimyasında meydana gelen kimyasal değişikliktir.

En Tehlikeli Depresyon Hangisi?

Depresyon hastalığını birçok versiyonu bulunmaktadır. Ancak bunların en tehlikelisi “atipik depresyon” olarak ifade edilen depresyon türüdür.

Atipik Depresyon

Gülümseyen depresyon olarak da adlandırılan atipik depresyon da hastalar; içlerinde fırtına kopmalarına rağmen durumlarını belli etmeyerek dışarıdaki insanlara karşı mutlu olduklarını lanse ederler. Dolayısıyla depresyon tanısının koyulması çok zordur. Bundan ötürü de atipik depresyon en tehlikeli depresyon türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Depresyon Kalıcı mı?

Depresyon ciddi bir duygu durum bozukluğudur. Bu duygu durum bozukluğunun ortalama olarak 6 ila 8 ay sürdüğünüm söyleyebiliriz. Ancak bazı vakalarda daha uzun süreli depresyon görülmektedir.

Fethiye psikolog olarak  depresyon tanısı ve tedavisinde en iyi şekilde hastalarımızın sorunlara çözüm bulmaya çalışıyor ve terapi süresince yol gösterici olmaya çalışıyoruz.

Moroda Fethiye psikolog danışmanlık merkezimizi ziyaret ederek depresyonla başa çıkma yollarını öğrenebilir, ihtiyacınız olması halinde danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu