Fethiye Psikolog

Fethiye Psikoterapi | Vajinismus Nedir? Tedavisi Nasıl Olur? 

Vajinismus nedir? Vajinismus kadınların cinsel organı olan vajinanın girişindeki kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucu cinsel birlikteliğin gerçekleşmemesi demektir. Vajinismus özellikle daha evvel cinsel birliktelik yaşamayan kadınların başına gelen bir rahatsızlıktır.

Vajinismus Nedir?
Vajinismus Nedir?

Kadınlarda görülen bu cinsel işlev bozukluğu yaklaşık olarak %2’lik bir kesimde görülmektedir. Aslında psikolojik bir rahatsızlık olan vajinismus; cinsel aktivite esnasında ortaya çıkmakta ve de cinsel akitiviteyi otomatik olarak zorlaştırmakta veya sekteye uğratmaktadır. 

Özellikle ülkemizde sıklıkla rastlanılan bu hastalık, çeşitli psikolojik tedaviler ve çeşitli egzersizlerle tedavi edilebilmektedir. Ancak kadınların toplum içerisinde utanç duygusuyla yetiştirilmesi ve toplumsal baskıyla karşı karşıya kalma riskinin bulunması vajinismus hastalarının tedavi olma konusunda adım atmalarını engellemektedir. 

Aksine vajinismus utanılmaması ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir psikiyatrik hastalıktır. 

Vajinismus Belirtileri 

Her hastalıkta olduğu gibi vajinismus hastalığının belirtileri de hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

Vajinismus belirtileri
Vajinismus belirtileri

Fakat genel olarak vajinismus belirtileri konusuna değinmemiz gerekirse vajinismus belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz: 

► Cinsel birliktelik esnasında kadının aşırı ağrı hissetmesi 

► İlişki esnasında vajina girişinin zorlanması 

► Cinsel ilişkinin yaşanamaması 

► Vajinada kas spazmlarının meydana gelmesi gibi. 

Genel açıdan vajinismus belirtileri bu şekildedir. Vajinismus belirtileri gösteren kişinin cinsel ilişkiden kaçmak istemesi beraberinde farklı problemleri getirecektir. Bu da hastanın cinsel hayatının olmamasına ve özel hayatında olumsuzluklarla karşılaşmasına neden olacaktır. 

Vajinismus Nedenleri 

Vajinismus hastalığının ortaya çıkış nedenleri genelde psikolojik kökenli olup bazı hastalarda fiziksel ve biyolojik kökenli de olabilir. 

Ama en önemli nedeni ise kadınların belirli tabular doğrultusunda yetişmesi; bilinçaltlarında cinsel birlikteliğin yasak ve  kötü bir şey olduğu düşüncesinin gizlenmesidir.  Bu durum ne yazık ki daha evvel cinsel deneyim yaşayan kadınlar için de geçerlidir. Yani buradan daha evvel cinsel deneyim yaşayan kadınlarında vajinismus problemiyle karşılaşabileceği sonucuna ulaşabiliriz. 

Bazı vakalarında hastaların kendilerini yetersiz görmeleri ve kaygı gibi psikolojik etkenler nedenlerle vajinismus belirtileri yaşadıkları görülmüştür. Bu sebeple vajinismus nedenleri konusunda kesin bir yargı belirtmemiz mümkün değildir.  

Vajinismus Biyolojik Nedenleri 

► Vajina kuruluğu 

► Menepoz 

► Vajinada perde olması 

► Liken skleroz 

► Egzama 

► Sedef 

► Vajinanın kısa olması 

► Endometriozis 

Kullanılan ilaçların etkisi vb. faktörler vajinismus hastalığının biyolojik nedenleri arasında yer almaktadır. 

Vajinismus Hastalığının Tedavisi 

Vajinismus tanısı koyulan hastaların mutlaka vajinusa neden olan ana faktörün ne olduğu konusunda bilgi sahibi olmalı ve gerekli tedavi yolları için araştırma yapmalarıdır. 

Biyolojik nedenlerden ötürü ortaya çıkan vajinismusun tedavisi için yapılması gereken alanında uzman bir jinekologdan destek alınmasıdır. Ancak sorun psikiyatrik kaynaklıysa bir an önce doğru tedavi merkezinden destek alınmalıdır.

Vajinismus Terapisi 

Moroda Psikoloji olarak Fethiye ve çevresinde vajinismus terapisi veren danışmanlıklar arasında yer alıyoruz.  

Vajinismus tedavisi - Vajinismus terapisi

Toplumumuzda sık sık ortaya çıkan vajinismus hastalığı bir çok çifttin cinsel hayatlarını olumsuz etkilemekte ve ilişkilerin sarsılmasına neden olmaktadır. Bu açıdan Moroda Psikoloji olarak vajinismus problemiyle karşı karşıya kalan çiftlerin yanında olduğumuzu bilmenizi isteriz.  

Vajinismus terapileri büyük bir gizlilik içerisinde yapılmakta ve de hastaların sorunlarını çözme noktasında büyük başarılar elde edilmektedir. 

Psikoterapistler eşliğinde yapılan egzersizler sayesinde psikolojik kaynaklı sorunlar bir bir çözüme kavuşturulacaktır. Yani vajinismus hastaları, herhangi bir çekince duymadan vajisnismus terapisi için bizler başvuruda bulunabilir. 

Vajinismus terapilerimizde kesin sonuç alabilmemiz için en az 3. seansdan sonra gözlem yapmamız gerekmektedir. 3. seans sonrasında hastalarımızda gözlemlediğimiz olumlu yansımalar sonucunda tedavi konusunda gerekli olan yol haritası çizilir. Elbette bu süreçte jinekolojik takibin yapılması ve de bu doğrultuda vajinismus terapisi konusunda gerekli olan yöntemlerde belirlenecektir. 

Vajinismus hastalığı tedavisi genelde ertelenmektedir. Ancak hem kişinin cinsel hayatının olumsuz etkilenmemesi hem de ikili ilişkilerde sorunların baş göstermemesi için vajinismus hastalığının tedavi edilmesi gerekmektedir. Aslında vajinismus gibi sorunlar güvenilir ve bağlılığı bulunan ilişkilerde sorun teşkil etmemektedir. Burada öncelikli olarak vajinismus hastası olan kadının baskıdan kurtulması ve özel hayatının sıkıntısız hale getirilmesi önemlidir. 

Çünkü cinsellik erkeklerde olduğu kadar kadınlar için de önemlidir. İnsan doğasında yer alan cinselliğin göz ardı edilmesi söz konusu olamaz. Bu açıdan da vajinismus gibi cinsel problemlerin tedavi edilmesi çok ama çok önemlidir. 

Eğer vajinismus semptomları sergilediğinizi düşünüyorsanız herhangi bir çekince duymadan biizmle iletişime geçebilirsiniz. 

Vajinismus Hastalığı Hakkında Merak Edilenler 

Vajinismus Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır? 

İkili ilişkilerde herhangi bir problem yaşanmazken cinsel birliktelik esnasında istem dışı kasılmaların meydana gelmesi; bundan ötürü de disparoninin gelişmesi ve cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi bizlere vajinismus hastalığının ortaya çıktığını göstermektedir. 


Vajinismus Nasıl Düzelir? 

Vajinismus hastalığı belirtilerinin ortadan kaldırılmaması için ilk önce sorun biyolojik mi yoksa psikolojik mi bunun tespitinin yapılması gerekmektedir. Eğer vajinismus hastalığının ana nedeni biyolojik ise en kısa zamanda jinekolojik tedaviye başlanılmalıdır. Ancak söz konusu olan vajinismus semptomları, psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmışsa psikoterapi desteği alınması gerekmektedir.


Vajinismus Kaç Yıl Sürer?  

Bu soruya net bir yanıt vermemiz mümkün değildir. Çünkü söz konusu olan vajinismus hastalarının her birinin sorunu farklıdır. Ayrıca vajinismusa neden olan faktörlerin şiddetine göre tedavi süreci değişiklik gösterebilmektedir. 


Vajinismus Kaç Kişide Görülür? 

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği tarafından 2006 yılında yapılan bir araştırma sonucunda ülkemizde her 10 kişiden birisinin vajinismus sorunuyla karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir.


Vajinismus Kimlerde Görülür? 

Vajinismus hastalığı genelde daha evvel travma yaşayan kadınlarda görülmektedir. Ancak jinekolojik rahatsızlıklar sebebiyle de vajinismus semptomları ortaya çıkabilir. 

Vajinismus terapisi başta olmak üzere hastalığın diğer tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak için şimdi Moroda ile irtibata geçebilirsiniz. 

Moroda Her Daim Yanınızda ..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu